Wizyta studentów z Belgii

belgowie 2018W dniach od 17 do 23 kwietnia 2018r. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Lipska i Solca uczestniczyli w drugiej części wymiany, organizowanej wspólnie ze szkołą z Kortrijk w Belgii. Tym razem to my zaopiekowaliśmy się naszymi belgijskimi przyjaciółmi, goszcząc ich w swoich domach.


    Pobyt Belgów w Polsce obfitował w różnorodne wycieczki, dzięki którym mieli oni szansę bliżej poznać naszą kulturę, zabytki architektury oraz dziedzictwa narodowego, a także najbliższe nam okolice.
    Pierwsze dwa dni spędziliśmy w Krakowie, zwiedzając najważniejsze miejsca – Wawel, Stary Rynek, Sukiennice czy dzielnicę żydowską – Kazimierz. Oprócz tego, dysponowaliśmy mnóstwem wolnego czasu, zarówno za dnia, jak i wieczorem, dzięki czemu każdy mógł dodatkowo odwiedzić interesujące go miejsca – wieczorem wielu uczniów wybrało się do klubu karaoke.
    Nieodłącznym punktem programu wymiany jest wizyta w Auschwitz-Birkenau, więc i w tym roku nie mogło jej zabraknąć. Oglądanie na własne oczy miejsca zagłady narodu żydowskiego z pewnością było wstrząsającym przeżyciem, ale także ważną lekcją historii.
    W czwartek odwiedziliśmy Kingspan, zarówno firmę jak i zakład produkcyjny, gdzie powstają m.in. płyty warstwowe. Następnie przeszliśmy do straży pożarnej, gdzie strażacy zaprezentowali nam przygotowania do akcji ratunkowej. Uczniowie chętnie brali udział w różnych działaniach, np. próbowali swoich sił w czynnościach wykonywanych na co dzień przez strażaków. W szkole na naszych belgijskich kolegów i koleżanki czekał posiłek  obsługiwany przez uczniów kl. II TŻ – tradycyjne polskie pierogi, dzięki uprzejmości Pani Alicji Łygan , właścicielki restauracji Pod Pretekstem. Belgowie mogli także zasmakować polskich słodkości podarowanych przez  właścicieli lokalnych cukierni: Panią Ewę Magdziak-Rogalę oraz Pana Piotra Magdziaka . Po obiedzie pojechaliśmy do szkoły w Solcu, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach samoobrony oraz rozgrywkach sportowych. Wieczorem zorganizowano ognisko.
    Następnego dnia pojechaliśmy do Lublina. Ciekawym sposobem na zwiedzenie lubelskiej Starówki o gra uliczna. Oprócz pięknego Starego Miasta, odwiedziliśmy również Skansen Muzeum Wsi Lubelskiej.
    Weekend każdy z uczniów spędził nieco inaczej, ponieważ Belgowie pozostali pod naszą opieką. Mimo to, udało nam się zorganizować w kilkuosobowe grupy, by milej spędzić koniec tygodnia i dostarczyć naszym przyjaciołom odpowiedniej dawki wrażeń, oczywiście tych pozytywnych.
    Poniedziałek był ostatnim dniem pobytu Belgów w Polsce. Wczesnym popołudniem dotarliśmy do Warszawy, gdzie udało nam się jeszcze zobaczyć kilka ważniejszych miejsc na mapie miasta, np. Łazienki Królewskie, Belweder, czy Stare Miasto. Dzień upłynął zbyt szybko, bo zanim się obejrzeliśmy, już byliśmy na lotnisku, żegnając naszych przyjaciół... Mamy nadzieję, że nasi koledzy i koleżanki będą wspominali pobyt u nas równie miło, jak my zapamiętaliśmy pobyt w ich kraju.

K. Gawlik, III A LO ZSP w Lipskupraktyki-zagraniczne

 fundusze1

 

internat 01

kształceniepraktyki-zagraniczne

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

lck

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip