XXXII DNI LEŚMIANOWSKIE

dnilesmian 2018W dniach 25- 27 maja 2018 roku po raz kolejny już w Domu Kultury w Iłży odbył się cykl imprez kulturalnych przybliżających sylwetkę i poezję wybitnego twórcy Bolesława Leśmiana i promujących związki poety z regionem.

Leśmian bowiem przyjeżdżał do Iłży na letni wypoczynek do ciotki Gustawy. Z Iłżą związane są mocno wspomnienia poety, wielka miłość. Tu powstało wiele jego wybitnych liryków, w tym również słynny „Malinowy chruśniak”. Do tej pory u podnóża iłżeckiego zamku stoi dom, w którym mieszkał poeta. Licealiści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku ponownie – wzorem poprzedniego roku – uczestniczyli w imprezach i konkursach organizowanych w w/w dniach w Iłży.
             Ogólnopolski Turniej Recytatorski im. Bolesława Leśmiana
W sobotę 26 maja 2018 uczniowie klasy II LO wzięli udział  w Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim im. B. Leśmiana, którego celem jest promocja walorów artystycznych twórczości poety. Sandra Lis, Gabriela Pałka i Mateusz Kwasek wystąpili na deskach sali widowiskowej nowego Domu Kultury w Iłży w kategorii recytacja. Zaprezentowali dwa wybrane utwory poetyckie  Leśmiana. Na tle prawie czterdziestu doświadczonych i zdolnych wykonawców nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze. Nie tylko pokazali sceniczną odwagę, ale również duże możliwości interpretacyjne. Szczególne gratulacje należą się Gabrysi, która znalazła się wśród nielicznego grona Laureatów konkursu zdobywając wyróżnienie wierszami „Wiosna” i „Dusza w niebiosach”.  Została zaproszona do udziału w Koncercie Laureatów, który odbywał się następnego dnia, tj. w niedzielę 27 maja. Uczniami opiekowała się polonistka Beata Pałka.
IX Regionalny Konkurs Plastyczny inspirowany twórczością B. Leśmiana.
W niedzielę 27 maja 2018 w Domu Kultury w Iłży nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników konkursu plastycznego. Uczestnicy wykonywali jedną pracę plastyczną inspirowaną konkretnym utworem Leśmiana. Mateusz Kwasek, uczeń klasy II LO wybrał wiersz „Dziewczyna” i techniką pasteli zaprezentował swoją wizję artystyczną tego tekstu. Znalazł się w gronie Laureatów, zdobywając trzecie miejsce. Gratulujemy, tym bardziej, że Mateusz w ubiegłym roku w tym konkursie zajął pierwsze miejsce. Uczniem opiekowała się Beata Pałka.
 

 

praktyki-zagraniczne

 fundusze1

 

internat 01

kształceniepraktyki-zagraniczne

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

lck

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip