Debata „Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga”

debata 201820 marca miała miejsce debata „Narkotyki, dopalacze- nie tędy droga”.


Narkomania jest chorobą, i to chorobą całej rodziny. Rodzice cierpią z powodu samounicestwienia dziecka. Narkoman przeżywa upokorzenia. Uprawia prostytucję. Sam produkuje narkotyk lub kradnie, by go kupić. Ściga go policja. Wylatuje ze szkoły. Traci pracę, a nawet umiera gdzieś w samotności na melinie.
W ramach przygotowań do debaty każdy z wychowawców przeprowadził lekcję na temat narkomanii. Samorząd uczniowski pod kierunkiem p. Agnieszki Jędry zorganizował konkurs na plakat dotyczący narkomanii. Każda klasa przygotowała hasła promujące życie bez uzależnienia.
W szkole gościliśmy wiele osób:
-panią  Małgorzatę Piszczek – Dyrektora Kuratorium  w Warszawie  Delegatura w Radomiu,
- młodszego inspektora Roberta Galasa – zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Lipsku
-brygadiera Tomasza Krzyczkowskiego - Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku,
-panią Grażynę Adach – Przewodniczącą Rady Rodziców przy naszej szkole,
-pana Zbigniewa Trysińskiego- Dyrektora Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku,
-pana Władysława Bajkowskiego- redaktora „Twoje Radio Lipsko”
-dzielnicowego Marka Skorupę,
-panią Monikę Karasińską z Komendy Powiatowej Policji w Lipsku.
Ekspertami były panie:
- Izabela Kosior, Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lipsku,
-Karolina Faber, Karolina Płaza- psycholożki z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej,
-Teresa Spyt- asystent w Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE,
-nasza pedagog  Agnieszka Jędra,
-oraz młodszy aspirant Andrzej Stolarek – z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich
i Patologii w Komendzie Powiatowej Policji w Lipsku.
Do szkoły przybyli gimnazjaliści z naszego powiatu wraz z opiekunami.
Uczniowie klasy II LO,  pod kierunkiem naszych nauczycielek,  pań: Beaty Pałki i Anny Mejzner, przygotowali część artystyczną, która była historią pewnego nastolatka.
Młody chłopiec –Michał, którego świetnie zagrał Mateusz Kwasek,  przez narkotyki stracił rodziców. Po ich śmierci zajęła się nim babcia. Niestety, Michał pobłądził w swoim życiu. Przez narkotyki pogubił się.  Na szczęście w porę opamiętał się. Skorzystał z pomocy terapeuty i zwyciężył z nałogiem.
Narrację prowadziła Ania Hmielewska.
 Piosenki zaśpiewały: Karolina Kuna, Milena Pałka i Milena Łapa.
Po części artystycznej  przyszedł czas na debatę, którą świetnie poprowadziły  uczennice: Milena Pałka i Karolina Kuna. Na wstępie przedstawiciele klasy II LO przytoczyli kilka wypowiedzi  narkomanów, którzy  gardzili swym życiem, bo stoczyli się na samo dno.
W trakcie debaty goście zostali poprowadzeni krętą drogą od przyczyn po skutki narkomanii .
Prowadzące zadawały pytania ekspertom i naszym uczniom. Każdy mógł włączyć się do dyskusji.
Prowadzący wielokrotnie zwracali uwagę, że rola rodziców  jest nieoceniona, ale to oni powinni zachować szczególną czujność i codziennie rozmawiać ze swoimi nastolatkami.
Rodzice muszą znaleźć czas dla dziecka, które musi wiedzieć, że może z każdym problemem do nich przyjść. Rodzice muszą wiedzieć z kim zadają się ich dzieci. Powinni poruszać temat narkomanii w domu. Rodzice muszą wyłapać moment, w którym dziecko sięgnęło po narkotyk. Im wcześniej  człowiek zgłosi się po pomoc, tym będzie większa szansa na uratowanie. Trzeba umieć powiedzieć nawet dorosłemu dziecku- „Kocham Cię takim, jakim jesteś. Pomogę Ci. Przejdę z Tobą odwyk”…
Każdy młody człowiek musi zdać sobie sprawę, że nie można bezkarnie ćpać. Nie ma bezpiecznych narkotyków. Narkotyk może doprowadzić do śmierci.
Nie mniej ważną rolę odgrywają nauczyciele, którzy powinni bacznie przyglądać się swoim uczniom. Dziecko pod wpływem używek będzie ospałe. Zacznie wagarować, kraść, kłamać. Będzie śmierdzieć klejem. Może mieć kropelki krwi na ubraniu.
Celem spotkania było uratowanie choćby kilku osób ze szponów nałogu, powstrzymanie niezdecydowanych uczniów od chęci spróbowania  narkotyku, uświadomienie młodym ludziom, że  narkotyk działa bardzo podstępnie i uzależnia szybciej niż nikotyna czy alkohol.
Po podsumowaniu debaty przyszedł czas na rozwiązanie szkolnych konkursów i integrację przy wspólnym posiłku.

praktyki-zagraniczne

 fundusze1

 

internat 01

kształceniepraktyki-zagraniczne

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

lck

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip