Nasza młodzież w teatrze i muzeum

wycieczkalo 2018W wiosenny piątek  09.04.2018 uczniowie klasy II LO pod opieką wychowawczyni pani Anny Mejzner i polonistki pani Beaty Pałki wybrali się do Radomia, aby odwiedzić teatr i muzeum.

Głównym bowiem celem wycieczki była edukacja kulturalna i humanistyczna młodzieży.
W Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego licealiści obejrzeli spektakl „Zbrodnia i kara” według prozy Fiodora Dostojewskiego - arcydzieło światowej literatury w autorskiej wizji jednego z najciekawszych rosyjskich reżyserów teatralnych. Grigorij Lifanov wybrał z utworu wątki najcelniej opisujące kondycję człowieka miotającego się tragicznie między własną zuchwałością a wyrzutami sumienia. W efekcie powstał niebanalny spektakl o winie i odkupieniu, trzymający widza w napięciu. Drugoklasiści w skupieniu obserwowali grę aktorską. Po wyjściu z teatru komentowali wybrane role, zwłaszcza Rodiona Raskolnikowa i Porfirego Pietrowicza. Zwracali też uwagę na nietypowe rozwiązania scenograficzne. Spektakl na pewno ugruntował znajomość lektury, omówionej na lekcjach języka polskiego.
Po spektaklu uczniowie udali się do Muzeum im. Jacka Malczewskiego i spacerując po wystawie dzieł słynnego młodopolskiego malarza wysłuchali ciekawej prelekcji pt. „W poszukiwaniu symboli na obrazach Jacka Malczewskiego”. Kontakt z oryginalnymi dziełami sztuki w ich naturalnych rozmiarach, kolorystyka barw i symbolika znaczeń  wywarły duże wrażenie i wzbogaciły wiedzę uczniów na temat malarstwa okresu Młodej Polski.
Końcowym punktem wyjazdu był krótki pobyt młodzieży w Galerii Słonecznej, aby po dużej dawce kultury wysokiej móc się posilić i zrobić ewentualne zakupy. Jak to mówią – „coś dla ducha i coś dla ciała”.

praktyki-zagraniczne

 fundusze1

 

internat 01

kształceniepraktyki-zagraniczne

100latniepodle

liceum-roku-2014

starostwo-powiatowe

twoje-radio-lipsko

lck

parafia-lipsko

rodzina-szkol

lck

fmp

nbportal

oke

strzelec

youtube-logo

bip